وب سایت رسمی دکترمرتضی جوادی

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

عمل رینوپلاستی شامل عمل داخل بینی برای رفع انسداد ، رفع مشکل تنفس و رفع عیوب بینی را شامل می شود .

در عمل زیبائی بینی دو تکنیک وجود دارد(Open , Close). که هرکدام دارای مزایا ومعایبی میباشند. اینجانب معمولآعمل جراحی Close انجام میدهم چون هیچ گونه برش و بخیه ای از بیرون زده نمی شود و فقط از داخل سوراخ بینی عمل جراحی انجام میشود. (فقط در افرادی که دارای سوراخهای بینی بزرگ یا غیر قرینه میباشند برش در کنار بینی بسیار ظریف زده شده و در نهایت هیچ گونه اثری باقی نمیماند.)


اطلاعات قبل از عمل جراحی :

ابتدا معاینه بیمار، گرفتن عکس و سپس مشورت و گفتن مسائل و مشکلات بینی گفته شده و مراحل عمل جراحی گفته خواهد شد.

قبل از عمل بیمار باید هرگونه بیماری که داشته باشد با پزشک مطرح نماید.

آزمایش خون برای افراد ضروری است و برای افراد بالای چهل سال داشتن مشاوره قلب لازم می باشد.
بیمار تا ساعت 12 شب ، روز قبل از عمل میتواند غذا ی عادی بخورد و از آن به بعد غذا نخورد. صبح ناشتا دو عدد قرص با کمی آب قبل از راه افتادن به طرف بیمارستان (ساعت با هماهنگی پزشک ) خورده شود.
بعدازبستری شدن از لباس یک بار مصرف استفاده نموده، سپس به اطاق عمل راهنمایی شده و عمل انجام خواهد شد معمولآ عمل جراحی بدون بیهوشی عمومی و باروش خواب عمیق انجام میگیرد بطوریکه بیمار هیچ گونه درد ، صدا و دیدن را حس نمیکند.


اطلاعات بعد از عمل جراحی :

تا چند ساعت در بیمارستان زیر نظر پرستار مربوطه استراحت نموده و بعد از آشامیدن مقداری مایعات شیرین و راه رفتن به منزل میرود.


اطلاعات بعد از عمل در منزل :

1- استراحت نسبی تا 48 ساعت بعد از عمل جراحی برای جلوگیری از تورم وکبودی الزامی است.

2- موقع استراحت سروپشت بیمار بالاتر قرار گیرد.

3- تا آخر شب روز عمل از کمپرس سرد (دوکیسه یخ متصل به هم به صورت خورجین )روی چشمها وگونه ها قرار دهید.

4- 3 تا 4 ساعت بعد از عمل از رژیم مایعات استفاده نمائید واز فردای روزعمل می توانید مجددا رژیم معمولی را دنبال کنید.

5- از فعالیتهای شدید وبلند کردن اجسام سنگین در هفته اول بپرهیزید.

6- مسواک زدن دندانها هیج گونه مانعی ندارد.

7- بعد از رفتن به منزل از کپسول آنتی بیوتیک (سفالکسین 500 میلی گرم هر 6 ساعت ) استفاده نمایید. قرص مسکن در صورت درد وآنتی هیستامین در صورت داشتن عطسه استفاده نمایید.

8- در صورت خیس شدن گاز جلوی بینی می توانید آن را عوض نمایید (گاز استریل کوچک با چسب جلوی بینی بگذارید)

9- 24 تا 48 ساعت بعد از عمل جراحی تامپون بینی خارج می شود و بعد از آن ضروری است بیمار داخل بینی را با سرم نرمال سالین یا آب نمک (یک لیوان جوشیده به همراه یک قاشق چایخوری نمک نرم )شستشو دهید با سرنگ بینی ریخته و فین نمایید.

10- در صورتیکه خارج بینی (کناره بینی) بخیه داشته باشد.روزی یک مرتبه روی آن را بتادین یا پماد جنتامایسین بمالید.واز خندیدن شدید وحرکات شدید صورت پرهیز نمایید.

11- می توانید بعد از خارج کردن تامپون ،بدن وموهای خود را آرام شستشو دهید بدون اینکه آب با بینی تماس پیدا کند.

12- از درمعرض قرار گرفتن در گرمای شدید ، بخار شدید آب پرهیز نمایید زیرا گج یا اسپلینت جدا خواهد شد.

13- تازماینکه اسپلینت روی بینی قراردارد می توانید از عینک استفاده نمایید ولی بعد از بر داشتن اسپلینت از عینک استفاده ننمایید مگر اینکه سنگینی عینک روی بینی قرار نگیرد.

14- تورم اطراف چشم بعد از 48 ساعت وکبودی اطراف چشم بعد از 1-3 هفته کاملا از بین خواهد رفت.

15- بعد از برداشتن اسپلینت (7-10 روز بعد از عمل ) می توانید حمام بگیرید بدون برداشتن چسبها ولی زمان دوش گرفتن کوتاه باشد.

16- چسب ها تا زمانیکه پزشک صلاح بداند ضروری است روی بینی قرار داشته باشد وهر 3-4 روز توسط پزشک یا بیمار تعویض گردد.

17- بعد از برداشتن اسپلینت وکشیدن بخیه ها پماد جنتامایسین وبتامتازون چشمی داخل بینی وپماد بتامتازون چشمی وپماد ضد سیکاتریس روی بخیه ها روزانه یک مرتبه ما لیده شود.

 

عمل جراحی بینی از داخل بینی انجام میگیرد و تمام بخیه ها از داخل میباشد (بجز موردی که برای کوچک کردن سوراخ بینی ،کنار بینی برش ظریف و بخیه ظریف زده میشود که هیچ گونه اثری باقی نمیگذارد) ضمنآ ممکن است مقداری اطراف چشم و پیشانی و گونه ها دچار تورم گردد یا اینکه کبودی اطراف چشم ایجاد گردد.
تورم تا 48 ساعت بعد بهتر خواهد شد و کبودی در عرض یک هفته تا 10 روز بهبود پیدا میکند.

24 الی 48 ساعت بعد از عمل تامپونها خارج شده و یک هفته بعد گچ پلاستیکی برداشته می شود. سپس تا یک ماه بطور دائم باید چسب زده شود، زیرا عمل جراحی از زیرپوست انجام شده و پوست زیادتر از غضروف و استخوان زیرین میباشد بنابراین پوست باید جمع شده و روی غضروف واستخوان جوش بخورد بنابراین چسب زدن کاری ضروری است. بعد از یک ماه با دستور پزشک میتوان فقط شبها از چسب استفاده نمائید.
در بینی های استخوانی بین 6 تا 12 ماه تورم خوب شده وبینی به فرم طبیعی در خواهد آمد ولی در بینی های گوشتی تورم 1 تا 2 سال طول میکشد تا فرم نهائی مشخص گردد. لازم به زکر است که در این مدت ممکن است بینی در جهات مختلف تورم غیر قرینه داشته باشد که بیمار باید صبور بوده به حرف اطرافیان گوش ندهد تا به تدریج زمان بهبودی طی شود و در نهایت به فرم عادی درآید.

در این مدت اگر مشکلی ایجاد شود، حتما پزشک جهت بهبود آن هیچ گونه دریغ نمی نماید .

 


 

جهت دانلود دستورات لازم بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی بر روی لینک زیر کلیک کنید